Κυριακή, 21 Νοεμβρίου 2010

Η ιστορία επαναλαμβάνεται...Καβάλα-ΑΕΚ 2-1

Σάββατο 21 Νοεμβρίου 2009: Η ΑΕΚ χάνει στην Καβάλα με 2-1, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του περσινού πρωταθλήματος, βάζοντας οριστικά «τέλος» στα όνειρά της για τη διεκδίκηση του πρωταθλήματος...

Κυριακή 21 Νοεμβρίου 2010: Η ΑΕΚ επιστρέφει  στον... τόπο του εγκλήματος για να αντιμετωπίσει τους «Αργοναύτες» (πάλι για την 11η αγωνιστική!) και πάλι χάνει στην Καβάλα με 2-1

ΚΑΒΑΛΑ - ΑΕΚ (2-1)

Έναρξη του αγώνα...
1' Μεγάλη ευκαιρία για την Καβάλα στα 35'', όταν ο Βουτσίτσεβιτς μπήκε από αριστερά στην περιοχή της ΑΕΚ, προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Σάχα, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
14' ΓΚΟΛ 1-0: Σέντρα του Αμπντούν από αριστερά, ο Βουτσίτσεβιτς πήρε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι και αφού πρώτα σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Σάχα, στη συνέχεια η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.
21' Ο Ονουάτσι σούταρε μέσα από την περιοχή της ΑΕΚ, ο Λάγος έβαλε την κόντρα και η μπάλα βγήκε κόρνερ.
22' Ωραία εναλλαγή της μπάλας από τους παίκτες της Καβάλας, ο Βουτσίτσεβιτς σούταρε από θέση μέσα αριστερά και ο Σάχα έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
32' Κίτρινη στον Αμπντούν
34' Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ στο παιχνίδι, όταν ο Έντερ βγήκε στην κόντρα, πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα βρήκε στον Μπλάνκο και στον Τόμασιτς και ο Γκαλίνοβιτς μπλόκαρε.
45' Μοναδικό τετ α τετ του Ονουάτσι με τον Σάχα, ο οποίος βγήκε έξω από την περιοχή του για να προλάβει και απέκρουσε στο σουτ του Νιγηριανού επιθετικού της Καβάλας.
Λήξη του α' ημιχρόνου
Έναρξη του β' ημιχρόνου
46' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ με τους Γκέντζογλου και Σκόκο στις θέσεις των Πατσατζόγλου και Έντερ
49' ΓΚΟΛ 2-0: Αντεπίθεση για την Καβάλα, με τον Αμπντούν να βγάζει ωραία σέντρα από δεξιά και τον Ογκμπέτσε να πλασάρει σχεδόν... ανενόχλητος προ του Σάχα.
52' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ, όταν ο Σκόκο έβγαλε σέντρα από αριστερά, αλλά ο Μπερνς δεν κατάφερε να πάρει την κεφαλιά από καλή θέση.
53' Νέα αντεπίθεση της Καβάλας, ο Αμπντούν σούταρε λίγο έξω από την περιοχή, αυτή τη φορά ο Σάχα μπλόκαρε άνετα.
55' Αλλαγή για την ΑΕΚ με τον Λυμπερόπουλο στη θέση του Λεονάρντο
56' Αλλαγή για την Καβάλα με τον Σιόντη στη θέση του Πετκάκη
61' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντιέ, η μπάλα πήρε τροχιά προς τα δίχτυα και ο Σάχα έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.
62' Κίτρινη στον Σκόκο
66' Καλό σουτ του Λυμπερόπουλου, η μπάλα βρήκε σε παίκτη της Καβάλας και η μπάλα έφτασε στον Μπλάνκο, αυτός από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή της Καβάλας προσπάθησε να νικήσει τον Γκαλίνοβιτς, αλλά ο Κροάτης έδιωξε σε κόρνερ.
72' Με δέκα θα συνεχίσει η ΑΕΚ, λόγω τραυματισμού του Παντελή Καφέ και με τον Χιμένεθ να έχει εξαντλήσει τις αλλαγές του.
72' Κίτρινη στον Καφέ
76' Αλλαγή για την Καβάλα με τον Ντουκρόκ στη θέση του Βουτσίτσεβιτς
82' Κίτρινη στον Μπλάνκο
84' Καλή εκτέλεση φάουλ του Σκόκο, ο Νασούτι πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, ο Γκαλίνοβιτς μπλόκαρε.
86' ΓΚΟΛ 2-1: Ωραία κάθετη πάσα του Γκέντσογλου για τον Σκόκο, αυτός μπήκε στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Γκαλίνοβιτς.
89' Κίτρινη στον Ντουκρόκ
89' Κίτρινη στον Σάχα
91' Αλλαγή για την Καβάλα με τον Αλεξάντροβιτς στη θέση του Ονουάτσι
94' Κίτρινη στον Νασούτι

Καβάλα (Χένρικ Κάσπερτσακ): Γκαλίνοβιτς, Πετκάκης, Χργκόβιτς, Ντουγκλάο, Τόμασιτς, Καρντόσο, Αμπντούν, Ογκμπέτσε, Ντιέ, Ονουάτσι, Βουτσίτσεβιτς

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Λαγός, Νασούτι, Γιάχιτς, Πατσατζόγλου, Κάφες, Μάκος, Λεονάρντο, Μπερνς, Έντερ, Μπλάνκο

Διαιτητής: Τσινιάρης (Αθηνών)
Βοηθοί: Τρύφωνας (Κέρκυρας), Καρατζίκας (Αθηνών)
Γήπεδο: «Ανθή Καραγιάννη»